30.09.2017 – TEDxKatowice: Zrób to sam!

A co, gdybyście tak… zrobili sobie sami główne wydarzenie TEDxKatowice w 2017? 🔨

30 września spotkamy się w wyjątkowym miejscu – Walcownia Cynku w Katowicach. Miejsce jest świetnym przykładem na to, że z odrobiną kreatywności każdy budynek, przedmiot i materiał może zyskać drugie życie.

🔨 Będzie to dzień, podczas którego nie tylko zaprosimy Was do wysłuchania wyjątkowych 18-minutowych prelekcji w formule TEDx. Oprócz tego, oryginalnie zaprojektowana przestrzeń służyć będzie kreatywnemu myśleniu, majsterkowaniu, swobodnemu tworzeniu – wszystko w myśl ruchu DIY.

🔨 Pewne elementy wydarzenia… zrobicie sobie sami! ✂ Do tej pory na warsztatach zapowiadających ten dzień stworzyliście menu, zapach TEDxKatowice oraz interaktywne rzeźby będące częścią wystroju. Ale to nie koniec! Zachęcamy Was do nieograniczonego niczym myślenia – spodziewajcie się główkowania i poznawania nowych ludzi chcących zaczerpnąć inspiracji.

🚙🚎 Wiecie, gdzie znajduje się Stara Walcownia? Tak, tak. 5 kilometrów od centrum. ALE! Być może nie wiecie, z centrum dotrzecie tam jądąc 15 minut tramwajem i spacerując 10 minut?
Zachęcamy do wyboru komunikacji miejskiej. 😉 Możecie nie wiedzieć też, że nie wszystkie krzesła są tak wygodne jak mogłoby się wydawać, a w walcowni (jak to w walcowni!) bywa zimno. Zabierzcie ulubioną poduszkę i sweter! 😎 A w razie potrzeby będziemy dogrzewać Was ciepłymi napojami i pysznym jedzeniem z Bujna.

👉 Dlaczego DIY i TEDxKatowice? 👈
Idea DIY zdecydowanie wykracza poza domowe salony, ogródki i warsztaty – prelegenci podczas naszego wydarzenia zaprezentują gospodarcze, naukowe, społeczne i artystyczne implikacje tej idei.

Dowiecie się, jak wiele możecie zrobić sami, nie zdając sobie z tego wcześniej sprawy. Przekonacie się, że wszystkie zasoby, materiały i pomysły do tworzenia wspaniałych idei są w zasięgu ręki.

🔨 Podczas całodniowej konferencji wystąpią:
1. Michał Kasprzyk – jest pasjonatem wystąpień publicznych i pomaga wygłaszać lepsze przemówienia ludziom, m.in. poprzez takie inicjatywy jak TEDxWroclaw, czy Biuro Mówców Spice, którego jest założycielem. Zaangażowany w tworzenie pierwszej europejskiej analogowej bazy kosmicznej z zespołem Space Is More.
2. Radek Kotarski – Popularyzator wiedzy, twórca kanału Polimaty na YouTube, prowadzący i reżyser programu „Podróże z historią” w TVP2 i wydawca książek, które warto czytać.
3. Wioletta Matusiak- Nauczycielka, trenerka rozwoju osobistego, jak również prezeska Fundacji Edukacyjnej Emil. Od dwóch lat współtworzy w Cieszynie społeczność skupioną wokół idei wolnej edukacji. Prywatnie żona i matka trójki dzieci.
4. Waja Jabłonowska- Z pochodzenia Greczynka, działaczka społeczna i przede wszystkim fanka jazdy na rowerze. Prowadzi własną firmę, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, między innymi Fundacją Szkoła Liderów, Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów, Fundacją Pokolenia.
5. Majsterki – Sylwia Czubkowska- Majsterki.pl to najbardziej opiniotwórczy blog o DIY w polskiej blogosferze. Działa od ponad trzech lat, a tworzą go Sylwia Czubkowska, Barbara Sowa i Alicja Rzeczkowska. Pokazują, że dziś majsterkować może każdy, bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie. W czasach, kiedy wszystko można kupić, uczą że samemu da się zrobić coś bardziej oryginalnego. Majsterki to także makerspace, czyli ponad stu metrowa pracowania na warszawskim Kamionku oraz społeczność kilkuset osób które w niej samemu działały albo uczestniczyły w warsztatach.
6. Artur Łoskot- Popularyzator permakultury i technologii budowy domów z bali słomianych strawbale. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
7. Kinga Kasperek- Doktorantka w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego na Uniwersytecie Śląskim. Redaktorka oraz project managerka, pracowała w największych portalach self-publishingowych i wydawnictwach. Publikowała w czasopismach literackich („FA-art”, „Opcje”, „ArtPapierze”), naukowych i prowadzi bloga kingakasperek.pl.
8. Dr Anna Zarębska-Urbańska- założycielka i główna koordynatorka działań prawdopodobnie pierwszej Spożywczej Kooperatywy w Polsce – Kooperatywy Grochowskiej oraz prezeska Fundacji Kooperatywy Grochowskiej. Koordynatorka akcji Slow Weekend (sekcji Slow Food). Z wykształcenia biolog molekularny – doktorat z dziedziny biologii komórki. Z zamiłowania podróżniczka i etnografka – od 2014 roku w uznaniu za osiągnięcia eksploracyjne członek The Explorers Club.
9. Pieter van Boheemen- ” Pieter is fascinated about inclusive innovation. He develops new tools and methods for knowledge production and researches the establishment of networks for open and collaborative post-normal science that enable citizens to be an actor in and influence the trajectory of knowledge production, co-create moral frameworks in this process and transform their environment and lives. He leads the Open Wetlab, TextileLab and Fablab Amsterdam teams at Waag Society. He is an expert in biological technologies, an award winning entrepreneur and world recognized speaker on Biohacking and DIYBio. He has organized dozens of hands-on art science “Do It Together Bio” workshops, led more than 150 Dutch DIYBio community events and presents a YouTube channel on making and hacking things.
10. Maciej i Izabela Kisilowscy- ” Izabela i Maciej Kisilowscy to współautorzy “Administrategii”—pierwszego w Europie Środkowej kompendium wiedzy o zarządzaniu strategicznych w instytucjach publicznych. Książka ukazała się dotychczas w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii i na Ukrainie. Maciej jest Profesorem Prawa i Zarządzania Publicznego w Central European University w Budapeszcie. Specjalizuje się w nauczaniu menadżerów najwyższego szczebla. Izabela jest konsultantem w jednej z czołowych międzynarodowych firm doradztwa strategicznego. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z wiodącymi polskimi i środkowoeuropejskimi przedsiębiorstwami, także z instytucjami sektora publicznego.
11. Anna Bielak-Dworska- Przedsiębiorca w drugim pokoleniu, ale przede wszystkim kobieta nieobojętna, żona, córka, siostra, koniara, pisarka. Od 2004 zaangażowana w działalność firmy rodzinnej. Absolwentka studiów w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem i coachingu oraz Akademii Przywództwa Psychologicznego, Instytutu Badań Literackich PAN, Szkoły Trenerów Meritum. Fundatorka i Prezes fundacji STAJNIA TWÓRCZY KOLEKTYW
12. Arek Dąb- Królestwo Kabuto jedna z kilkudziesięciu światowych mikronacji zwanych też mikro państwami. Zostało utworzone w oparciu o spełnione kryteria prawa międzynarodowego a jego teren znajduje się obok Kanady, posiada jednak też enklawy z ograniczoną suwerennością na terenie Polski oraz Chorwacji.
13. Adam Łoskot – Do 2017 roku przyłożył rękę do powstania kilkunastu budynków w technologiach naturalnych,zaprojektował kilka ogrodów i gospodarstw, prowadzi swoje uprawy oraz pasiekę.Jest współzałożycielem i prezesem Śląskiej Fundacji Permakultury oraz właścicielem firmy projektowo-wykonawczej.
👋 TEDxKatowice: Zrób to sam to także okazja do poznania wspaniałych ludzi, którzy tak samo jak Ty uwielbiają wystąpienia TED, szukają inspiracji, nowych znajomoścy czy interesują się ideą DIY.

✉ Bilety są dostępne w następujących formach i datach:
1) Early bird od poniedziałku 28.08 od 20:00 – w cenie 40 zł.
2) Standard od poniedziałku 28.08 od 20:00 – w cenie 60 zł.
3) KochamTEDx – cały czas w cenie 200 zł – wyjątkowy bilet dla fanów TEDx i TEDxKatowice. Wybierając go wspierasz nasz rozwój oraz otrzymasz 4 darmowe wejściówki na wydarzenia w 2018 i unikalny zestaw gadżetów DIY.

👉W cenie biletu:👈
* całodniowa konferencja z wystąpieniami 13 prelegentów w formule TEDx,
* unikatowe gadżety,
* angażujące przerwy z czasem na networking,
* zaprojektowana przestrzeń w myśl idei DIY z zaplanowanymi aktywnościami.

Do zobaczenia już 30 września! 😎

Przepiękną oprawę graficzną, nieograniczą moc kreatywności i uśmiechu zapewnia – muflon studio ♥ Przygotowaniem wyjątkowej scenografii zajęła się Anna Kaczowska. Dziękujemy. ♥

Jak przebiega spotkanie?
Przygotuj się na całodniową konferencję z 3 panelami, w których wystąpi po 4 lub 5 prelegentów, plus niespodzianki. Każde wystąpienie trwa maksymalnie 18 min. Podczas przerw zaprosimy Cię na poczęstunek oraz przygotujemy odpowiednie zajęcia, dzięki którym poznasz innych uczestników.

Działania w ramach projektu „Doing It Together Science” współrealizowanego przez Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM. Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 709443.