18.06.2016 – TEDxKatowiceSalon LEX: Masz prawo!

Kolejne wydarzenie to efekt współpracy TEDxKatowice ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich „Iustitia”. Na spotkaniu usłyszymy między innymi o tym, czy prawem jest też prawo do empatii, czy resocjalizacja jest możliwa oraz co zrobić, aby uniknąć wizyt w sądach.

Głównym założeniem tego Salonu będzie edukacja prawnicza nie dla prawników, ale dla zwykłych ludzi, którzy świadomi swoich praw i obowiązków będą żyli lepiej, łatwiej i bezpieczniej. Pytania, których prawnicy mogą się bać, lecz które chcą usłyszeć. Odpowiedzi, których ani prawnicy, ani ich rozmówcy się nie spodziewają.

Kto będzie prelegentką/prelegentem?
Nasi prelegenci opowiedzą o tym, co w prawie jest ważne dla nie-prawników i przekażą wiedzę, która może przydać się w wielu sytuacjach.

Tomasz Małanka – kurator
Temat: Praktykowanie prawa karnego w relacji z drugim człowiekiem.
Czy zastanawiałeś się na tym co dalej się dzieje z człowiekiem po wyroku skazującym? Czy jako przeciętny obywatel oczekujesz ukarania przestępcy, a może warto zrobić coś więcej? Czego wymagasz od tych, którzy prawo reprezentują? Jeśli nurtują Cię te pytania to dobrze: jest nas co najmniej dwoje.

Karolina Gil – prawniczka, która poprzez edukację walczy o prawa zwierząt
Temat: Prawo do empatii, empatia dla prawa.

Jarosław Gwizdak – Prezes Sądu oraz Sędzia w Sądzie rejonowym Katowice – Zachód
Temat: „Unikaj sądów”
Boisz się wizyty w sądzie? Całkiem słusznie. Odczuwasz lęk przed nieznanym? Jasne. Nie rozumiesz pism z sądu? Nikt ich nie rozumie, nieliczni je przeczytali. Od kilku lat próbuję, żeby było inaczej. Opowiem o wymiarze sprawiedliwości 2.0.

Jak przebiega spotkanie?
Jest to drugie spotkanie TEDxKatowiceSalon. Wydarzenia pod tą marką są kontynuacją działań zespołu TEDxRawaRiver. Formuła wydarzeń obejmuje prezentację prelekcji z archiwum TEDTalks oraz 18-minutowe wystąpienia prelegentów na żywo. Istotnym elementem każdego spotkania jest integracja uczestników i możliwość rozmowy z prelegentami w kuluarach.

Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Katowice oraz współfinansowane ze środków Województwa Śląskiego.
#inosilesia